Friday 3rd March 2023

Friday 3rd March 2023

Lelant Saltings: Adult Caspian Gull (G Jones)

Cot Valley: 2 Little Bunting still from footpath near Little Hendra. (G Jones)

Devoran: Released White-Tailed Eagle over at 15:30, 1 Ringed Plover, 2 Greenshank, 12 Black-Tailed Godwit. (J Drage Hubert, L Stoppard)

Pendeen: 9 Cattle Egret. (P Combridge)

Mylor Creek: 3 Greenshank, 2 Mute Swans. (J Savage)

Restronguet Creek: 2 Goosander flying to main Carrick Roads. (J Savage)

Trevithick Wood, Torpoint: 1 Firecrest. (D Allan)

Swanpool, NW corner: 2 Chiffchaff – 1 singing. (M Wilmott)

The Loe: At least 8 Goosander and 8 Great Crested Grebe, 1 Shoveler, 4+Pochard, 1 Little Egret, 1 Grey Heron. (M Wilmott)

Long Rock Pool: 1 m. Scaup. (J Miller)

Rame Peninsula: 5 Cirl Bunting, 2 Yellowhammer, 20+ Chaffinch, 2 Long-tailed Tit, 1 Greenfinch, 3 Dunnock, 1 Kestrel, 5+Meadow Pipit, 5+Rock Pipit, 1 Cormorant, 1 Grey Seal. (D Sharp)

Private garden, Carnkie, Helston: 10 Snipe, 22 Jackdaw, Rooks over carrying sticks to Rookery, 2 Magpie, 1 Crow, 5 Blackbird, 1 Song Thrush, 3 Redwing, 3 Starling, 16+ House Sparrow, 3 Robin, 4 Blue Tit, 3 Great Tit, 2 (m & f) Reed Bunting, 6 Greenfinch, 6+ Chaffinch, 3 Dunnock, 1 Wren. (A Lea)

Kingsmill Lake: 24 Avocet, 12 Curlew, 5 Greenshank, 25+ Redshank, 80+ Dunlin, 1 Bar-tailed Godwit, 51 Black-tailed Godwit, 60+ Teal, 2 Mallard, 47 Shelduck, 2 Grey Heron,  5 Little Egret (P Kemp)

Stithians Lake: 2 Great Crested Grebe. (A Lea)

Newbridge – St Just: Male Hen Harrier crossed A3071. (G Jones)

Newlyn Harbour: First-winter Iceland Gull, then flew towards Mousehole. (G Jones)

Lower Tamar Lake, morning: 3 Whooper Swan, 4 Goosander 1m 3f, 3m Tufted Duck. (R Mudge)

Upper Tamar Lake: 8 Great Crested Grebe, 5 Goosander 1m 4f, 4 Tufted Duck 3m 1f, 2 Bullfinch, 1 Song Thrush, c60 Canada Geese. (R Mudge)

Trebetherick: 1 Green Woodpecker, 1 Chiffchaff, 2 Greenfinch from private garden. (S Grose)

Blable Gate nr Wadebridge: 14 Cattle Egret. (S Grose)

Point Quay: 6 Red-Breasted Merganser, 3 greenshank, 1 Common Sandpiper, 2 Stock Dove. (J Drage Hubert)

Respryn Bridge: 1 Marsh Tit, 4 Dipper, 4 Treecreeper, 2 Nuthatch, 1 Great Spotted Woodpecker, 5 Goldcrest, 6 Coal Tit. (J St Ledger)

Respryn: 2 Dipper, 7 Blue Tit, 1 Grey Heron, 1 Wren. (C Hooper)

Botallack: 4 Raven. (J Miller)

College Woods: 1 Great Spotted Woodpecker, 2 Wren, 1 Buzzard , 4 Robin, 1 Song Thrush, 2 Blue Tit, 2 Great Tit, 4 Blackbird (M+F). (T Chambers)

Hayle: 50+ Redshank, c30 Shelduck, 2 Curlew, 10 Carrion Crow, 4 Magpie, 50+Wigeon, 50+ Teal, 3 Robin, 1 Grey heron, many Black headed Gull, Herring Gull, Great Black-backed Gull and Lesser Black-backed Gull, 1 Chaffinch, 1 Firecrest, 4 Wood Pigeon, 12 Canada Geese, 2 Mediterranean Gull, c20 Jackdaw, 1 Dunlin, 2 Common Gull, 5 Little Egret, 1 Rock Pipit, 1 Common Snipe, 1 Greenfinch, 1 Song Thrush, 1 Oyster Catcher, 1 Blue Tit, 2 Bullfinch, 1 Grey Plover. ( J. Goodair)

Marazion Marsh: 2 Teal, 6 Chiffchaff, 14 Canada Geese, 2 Mute Swans, 1 Grey Wagtail, 1 Cetti’s warbler, 20+Black headed Gull, 1 Snipe, 2 Blackbird, 3 Stonechat, 2 Grey Heron, 1 Rock Pipit, 1 Greater Scaup, c10 Herring Gull, 8 House Sparrow, 2 Jackdaw, 1 Wren, 1 Pied Wagtail, 10 Cormorant, 1 Moorhen, 1 Buzzard (J. Goodair)

Penzance: 24 Purple Sandpiper, 2 Turnstone, 12 Sanderling, 1 Shag, 1 Grey Seal. (J.Goodair)

Mousehole: 6 Shag, 10 Cormorant, 1 Oyster Catcher, Many Herring Gull and Great Black-backed Gull, 11 Fulmar, 1 Curlew, 4 House Sparrow, 2 Turnstone, 3 Grey Seal. ( J Goodair)

Copperhouse Creek: Siberian Chiffchaff. (R Griffiths)

Penryn, Private Garden: Red-legged Partridge. (J Holmes)

 

Late Submission, 02/03, Lower Tamar Lake: 3 Whooper Swan, 3 Goosander 1m 2f, 1 Little Egret, 3 Snipe, 3 Willow Tit, 1 Great Spotted Woodpecker, 1 Great Crested Grebe, 6 Coot. (R Mudge)

Late Submission, 02/03, Philleigh, late afternoon: Spoonbill feeding below Ardevora Farm. (P Marsden)

 

sja

Scaup – John Miller
m. Cirl Bunting – Deena Sharp
m. Cirl Bunting – Deena Sharp
m. Reed Bunting – Adrian Lea
f. Reed Bunting – Adrian Lea
Great Crested Grebe – Adrian Lea
Dipper – Chris Hooper
Cattle Egret – Shaun Grose
Marsh Tit – John St Ledger
Dipper – John St Ledger
Raven – John Miller
Siberian Chiffchaff – Regina Griffiths
Siberian Chiffchaff – Regina Griffiths
Red-legged Partridge – John Holmes
f. Cirl Bunting – Deena Sharp
Siberian Chiffchaff – Regina Griffiths
Great Crested Grebe – Adrian Lea
Great Crested Grebe – Adrian Lea
Greenfinch – Adrian Lea
Redshank – Jasmina Goodair
Sanderling – Jasmina Goodair
Teal – Jasmina Goodair
Greater Scaup – Jasmina Goodair
Purple Sandpiper – Jasmina Goodair